Prometeusz Skowany to dramat Ajschylosa. Przedstawia wycinek życia Prometeusza, dokładniej dzień, w którym zostaje przykuty do skały i krótkie chwile po tym.

Hefajstos był bardzo empatyczny wobec losu Prometeusza. Z niechęcią wykonał obowiązek przykucia go do skały. Kratos za to był bardzo bezwzględny wobec skazanego i ślepo posłuszny Zeusowi.

Mimo że Zeus nie występuje bezpośrednio w dramacie, jest przedstawiony jako tyran, uparty i mściwy bóg, który jest bezwzględny wobec nieposłusznych.

Prometeusz został skazany za kradzież ognia i przekazanie go ludziom. Cierpi za miłość do ludzi. To on nauczył ludzi podstaw wiedzy, rzemiosła, medycyny i całopaleń dla bogów.

Prometeusz jest opiekuńczy wobec innych bogów. Żałuje Atlasa i Tyfona. Żeby uniknąć kary Zeusa spadającej na innych, odmawia pomocy od Okeana i Io. Pomimo swojego położenia przepowiada Io, co ją jeszcze czeka. Prometeusz stwierdza również, że przed przeznaczeniem nie ma żadnej ucieczki.

PRZODOWNICA CHÓRU 
A sterem Konieczności któż włada jedynie?

PROMETEUSZ 
Mojr trójca i pamiętne wszelkich win Erynie.

PRZODOWNICA CHÓRU 
Od mocy ich czyż lichsza Zeusowa potęga?

PROMETEUSZ 
Nie ujdzie Przeznaczeniu, co po niego sięga.

Prometeusz jest dumny i uparty. Dopóki nie będzie pomagał Zeusowi, dopóty nie zostanie uwolniony. Woli cierpieć katusze niż być posłusznym. Jest również zadufany w sobie. Uważa, że:

  • Zeus nie poradzi sobie bez jego rad;
  • Zeus wygrał Tytanomachię dzięki Prometeuszowi;
  • władza Zeusa została ugruntowana dzięki niemu;
  • tylko on może uratować Zeusa od klęski, do której doprowadzi przez swoje miłosne igraszki.

Bibliografia

[Ajschylos] Ajschylos. Prometeusz skowany. Fundacja Nowoczesna Polska, 2022. Link do książki w WolneLektury.pl